Digitalizácia
Digitalizácia je prechod z analógovej formy vysielania na digitálnu formu vysielania televízneho a rádiového signálu. Tento prechod je jednou z priorít v rámci Európskej únie. Slovenská republika, ako riadny člen Európskej únie, prijala výzvu Rady EÚ (základný dokument týkajúci sa urýchlenia prechodu z analógového na digitálne vysielanie z r.2005) a stanovila si cieľ ukončiť proces digitalizácie pozemského televízneho vysielania do konca roka 2012.
DVB (Digital Video Broadcasting) sa delí na DVB-T (Terrestrial, t.j. pozemná forma prenosu signálu), DVB-S (Satellite, t.j. družicová forma prenosu signálu) a DVB-C (Cable, t.j. káblová forma prenosu signálu). DVB je európsky systém, určený na digitálne televízne vysielanie. Pri tomto type vysielania sa televízne programy spracúvajú a prenášajú k divákom v digitálnej forme. Postupne, do roku 2012 bolo pozemské analógové televízne vysielanie (ale aj satelitné vysielanie) nahradené digitálnym televíznym vysielaním. V súčasnosti káblové televízie v prevažnej miere využívajú ešte analógovú formu šírenia TV signálu, niektoré už využívajú obe formy prenosu signálu ku koncovému účastníkovi.
Digitalizácia televízneho vysielania je pri satelitnom či káblovom príjme v réžii konkrétnych operátorov. Iná situácia je ale v prípade terestriálnych (pozemských) frekvencií, ktoré sú vo vlastníctve jednotlivých štátov. Preto sa na Slovensku prechod na digitálne terestriálne vysielanie (DVB-T) realizovalo pod záštitou Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií.
Prechod na televízne vysielanie v systéme DVB-T sa netýka všetkých domácností, ale iba tých, ktoré prijímajú televízny signál samostatnými anténami (ITA), alebo kolektívne cez spoločné televízne antény (STA). Takýchto domácností bola na Slovensku asi polovica.
Druhá polovica domácností, ktorá prijímala televízne programy cez káblovú sieť, zo satelitu alebo cez internet sa do procesu digitalizácie nezapájala, alebo len minimálne, pokiaľ sa rozhodla pre DVB-T príjem televízie, alebo sa rozhodla rozšíriť počet TV v domácnosti a zvolila formu DVB-T.
Pôvodné analógové televízne prijímače nemali schopnosť prijímať digitálny televízny signál. Po tom, ako sa analógový terestriálny signál vypol, mali užívatelia, ktorí chceli (alebo aj v súčasnosti chcú) prijímať TV prostredníctvom DVB-T niekoľko možností:
- dokúpiť si k analógovému TV prijímaču tzv. set-top boxom (prijímač s digitálným tunerom), ktorý sa zapája medzi prijímaciu anténu a TV prijímač,
- kúpiť si nový, tzv. integrovaný TV prijímač, ktorý je už digitálnym tunerom vybavený,
- sledovať TV programy na počítači s externým alebo interným modulom (tunerom) DVB-T,
- zmeniť spôsob príjmu, napríklad prejsť na príjem signálu zo satelitu a pod.